V ponedeljek, 6. 11., smo se z devetošolci odpravili na ogled domačij slovenskih literarnih velikanov – Ivana Cankarja in Primoža Trubarja. Čeprav sta obe originalni domačiji pogoreli in sta ju v sodobnem času nadomestili repliki, je bila izkušnja dobra. V Raščici smo ob ogledu Trubarjeve spominske sobe, mlina in žage začutili duh 16. stoletja. Vodička nam je dobro osvetlila čas reformacije in pogum, ki ga je Primož Trubar pokazal, ko je izdal prve slovenske knjige in nas poimenoval Slovenci.

Na Vrhniki pa nas je že ob prihodu avtobusa čakalo pravo presenečenje – v Ivana Cankarja preoblečeni vodič. Popeljal nas je na Sveto Trojico, hrib, kjer se je igral in je kot mladenič zahajal Ivan Cankar, nam razkazal njegovo hišo in pokazal enajsto šolo, kjer je slavni pisatelj pridobival življenjske izkušnje.

Preživeli smo prijeten dan, v živo videli stvari, ki se jih učimo pri pouku, in se polni vtisov vrnili v Kranj.

Vodja ekskurzije Andreja Molan